Tomat (Lycopersicon esculentum) on väga valgusnõudlik ja soojalembene taim. Enda kasvatatud värsketel tomatitel on võrratu maitse! Samuti on tomati viljad vitamiini- ja mineraalainete rikkad.
Tomatite kasvatamine on üllatavalt lihtne. Kuigi kindla ja suure saagi saamiseks kasvatatakse tomatit kasvuhoones, saab teda kasvatada ka rõdul ja avamaal. Kui eesmärgiks on suurem saak, on kasvuhoone meie kliimavöötmes siiski kõige sobilikum kasvukeskkond.
Tomatil on palju erinevaid huvitavaid ja maitsvaid sorte. Tasub kasvatada rohkem kui kaht erinevat sorti korraga – kui ühe kasvatamine ebaõnnestub, annab mõni neist ikka saaki.
Tomati võib ise seemnest külvata ja ette kasvatada või soetada istutamiseks juba taimena. Tomatitaime kujundatakse kogu kasvuperioodi vältel: sõltuvalt kasvutüübist eemaldatakse külgvõsud ja taime alumised lehed. Kasvutüübi järgi jaotatakse sordid kahte rühma: determinantsed ehk piiratud kasvuga ja indeterminantsed ehk piiramatu kasvuga. Madalakasvulised determinantsed sordid sobivad avamaale. Indeterminantseid sorte kasvatatakse pigem kasvuhoones.
Teiseks tomatitaimede rühmitamise aluseks on vilja suurus.
- Lihatomatid on tavaliselt suureviljalised tomatid, mille viljaliha osakaal on väga suur, kuid mahla ja seemneid vähe. Tomatid on mahedamaitselised ja magusapoolsed ning sobivad suurepäraselt võileivakatteks, aga ka niisama söömiseks. Lihatomatid on väga mitmekesise kuju ja värvusega, sageli on viljad südamekujulised või lapikümarad.
- Kirsstomatid on väiksed ja ümarad, mahlarohked ja väiksema viljaliha osakaaluga. Kirsstomatid on maitseküllased ning tihti magusamad kui teiste sordirühmade viljad.
- Salatitomatid on kasutuse poolest universaalsed tomatid, võileivakatteks sobivad nad suurema mahlasuse tõttu vähem kui näiteks lihatomatid.
Erineva vilja suurusega tomateid on veel.
Tomatid vajavad maitsva ja suure saagi saamiseks küllaldaselt tasakaalustatud väetamist ja korralikku kastmist.