KURGI KASVATUSJUHIS

Kurgid

Kurkide (Cucumis sativus) kasvatamine seemnest on lihtne. Suvist toidulauda ei kujuta ilma värskete ja mahlaste kurkideta ettegi.

Kõige maitsvamad on kurgid muidugi otse peenralt või kasvuhoonest korjates. Kurkidest toidu valmistamiseks on palju erinevaid viise: hapendamine, soolamine, marineerimine… Pikaajalisel kurgikasvatajal kujunevad ajapikku oma lemmiksordid igaks retseptiks.

Suure saagi saad kindlamalt siis, kui kasvatad taimed siseruumis ette, sest Eesti suvi on lühike. Võid kurgitaimed ise seemnest kasvatada või osta juba istutusvalmis taimed. Seemned võid külvata ka otse avamaale. Sel juhul valmivad kurgid paar nädalat hiljem, aga see-eest väldid taimedele ümberistutamisega seonduva stressi tekitamist.

Julgustame kasvatama kurke avamaal, sest kasvuhoones kurgi, tomati ja paprika koos kasvatamisel ohustab eelkõige kurki kedriklest. Paar kurgitaime tomatikasvuhoones veel ohtu ei pruugi tekitada.

Kurgi kasvatamiseks sobib huumusrikas kobe aiamuld päikeselisemas ja soojemas kohas. Kurk vajabki eelkõige palju valgust, soojust ja vett. Taime juurestik on pinnapealne, seepärast peab kastmine olema regulaarne ja tihe.

Kurk ei talu öökülma. Väiksemgi külm võib taimed hävitada, seepärast on reeglina vaja külvid ja istutused kevadel katteloori ja kiletunneliga katta. Kurgitaime kasv peatub, kui temperatuur langeb alla 12 kraadi. Kuivas ja muutliku temperatuuriga kasvanud kurk võib muutuda mõruks. Mõru maitse võib olla ka geneetiliselt tingitud, seepärast tuleb eelistada kvaliteetseid läbiproovitud sorte.

Kurgisordid jagunevad vilja pikkuse alusel:

  • lühiviljalised (5 – 13 cm)
  • poolpikad (13 – 20 cm)
  • pikaviljalised (üle 20 cm)

Kurki saab ühel kohal kasvatada maksimaalselt 2-3 aastat. Pikema aja jooksul võivad tekkida suured probleemid haiguste ja kahjurite tõttu.

Tegevused

Mai – TAIMEDE ETTEKASVATAMINE

  • Võid osta kurgid taimena, külvata nad ise toas ette või külvata seemned avamaale.

KÜLVAMINE SISERUUMIS

  • Kui kasvatad kurke seemnest, siis külva seemned potti või muusse anumasse.
  • Täida pott niiske mullaga (sobib kaupluses saada olev külvimuld) ja pista seemned 1-3 cm sügavusele.
  • Seeme idaneb 5-7 päeva. Valgus ei ole idanemiseks oluline. Tähtsam on soojus, mis võiks jääda ideaalis 20-26 kraadi vahele. Hoia külv niiskena.

TAIMEDE EEST HOOLITSEMINE

  • Taim kasvab ruttu, avamaakurk saavutab kasvukohale istutamiseks vajalikud 1-2 pärislehte 2 nädalaga. Kasvuhoonekurgil võiks olla vähemalt 3-5 lehte.
  • Taimi tuleb korrapäraselt kasta ja vajadusel ka väetada.

Mai lõpp-juuni algus – TAIMEDE ISTUTAMINE KASVUHOONESSE VÕI AVAMAALE VÕI KÜLV AVAMAALE

KÜLVAMINE AVAMAALE

  • Kurgiseemned saab külvata avamaale, kui muld on soojenenud üle 10 kraadi. Külmemas mullas seeme ei idane ja võib mädanema minna. Mulla kiiremaks soojendamiseks võib selle eelnevalt katta musta kile või peenravaibaga.
  • Seemned külva 2-4 cm sügavusele niiskesse mulda ja kata külv kattelooriga.
  • Heades tingimustes tärkavad kurgid nädalaga. Kui külv millegipärast ebaõnnestus (ilmastik oli eriti ebasoodne vms), tee kohe uus külv.

ISTUTAMINE

  • Taimed istuta mulda kuni idulehtedeni, et toetada külgjuurte arenemist.

ISTUTAMINE AVAMAALE

  • Väljas võib külmaõrna kurki kasvatada peale öökülmade lõppemist.
  • Avamaale istutamisel planeeri peenar nii, et kurgitaimed jääksid teineteisest 30-40 cm kaugusele, näiteks kahes reas siksakiliselt.
  • Istutamisel sega mulda kanakakat ja komposti.
  • Peale istutamist kasta ja multši peenar komposti või turbaga. Võid kasutada ka kile– või tekstiilmultši või peenravaipa, millesse lõika taimede istutamisel augud. Tekstiilil kasvavad kurgid on korjates puhtamad ja muld on multši all kurgile sobivalt soe.
  • Pärast istutamist kata kurgid kattelooriga kaitseks külma ja kahjurite eest. Iseviljuvad sordid võivad kasvada katteloori all kogu perioodi vältel. Võid paigaldada kohe külvi järgselt või peale taimede tärkamist tugikaartega tunneli, millelt on vajadusel lihtne loori, võrku või kilet eemaldada.

ISTUTAMINE KASVUHOONESSE

  • Kasvuhoones kasvatatakse pikki või poolpikki kurke, istuta 2-3 taime 1 m2 kohta.
  • Istutamisel sega mulda kanakakat või ka spetsiaalset kurgiväetist.
  • Taimed toesta nööriga, mis keeratakse ümber varre.

Juuni lõpp-septembri keskpaik – KASVUPERIOOD JA VILJADE VALMIMINE

  • Kuna kurgitaim vajab palju vett, on korrapärane kastmine eriti oluline. Tee seda 2-3 korda nädalas, umbes 1-2 l vett 1 m2 kohta. Muidu võivad kurgid kibedaks minna. Kasta soojenenud, mitte kaevukülma veega. Istutamise järgselt ja viljade moodustumise ajal peab muld olema niiskem, vahetult enne õitsemist ja õitsemise ajal võib see olla kuivem.
  • Kasvuperioodil kasuta kastmisväetist, kuna kasta tuleb nagunii tihti ja väetise segamine kastmisvette on mugav lahendus. Kahjurite seireks ja väljapüügiks kasuta liimpüüniseid.
  • Avamaal ilma katteloorita kasvanud kurke tuleb suve alguses rohida ja mulda kobestada. Hiljem katavad kurgitaimed peenra ja rohida pole tarvis. Kui peenar muutub liiga tihedaks, lõika võrseid välja ja kärbi peenrast välja kasvavaid võrseid.
  • Kasvuhoones tuleb kurgitaime kujundada. Lõika ära alumised külgvõrsed kuni 50 cm kõrguseni, kõrgemalt iga teise lehe tagant. Rinnakõrgusel lastakse külgvõrsetel vabalt kasvada. Lõiks ära ka juba viljakandnud võrsed ja haiged lehed. 1 m kõrgemal taimel võib eemaldada ka alumisi lehti. Kui kasvatad kasvuhoones lühiviljalisi kurke, võid neid toestada võrguga . Sel juhul võrseid ei kärbita.
  • Heades tingimustes valmib kurgisaak kuu aega peale taimede väljaistutamist. Saaki korja ülepäeviti, sest kurgid valmivad ruttu ja ei tohiks üle kasvada. Pidevalt vilju noppides soodustad uute õite ja viljade tekt. Kurk tuleb varre küljest lahti näpistada, mitte rebida. Ogaliste kurkide korjamist hõlbustavad aiakindad.
Kurgi istutamine
Kurgi kasvatusjuhis

Loe lähemalt kurgi kasvatamiseks sobivatest:

KURGI KASVATAMINE POTIS, AKNALAUAL VÕI RÕDUL

Kurkide kasvatamisel aknalaual või rõdul võib kurgiseemned esmalt külvata väiksemasse potti või külvikasti. Taime kasvades tuleb pott vahetada suurema vastu. Kurk on küllaltki suur taim ja vajab kasvamiseks ruumi. Istutuspott võiks olla vähemalt 3 l suurune. Kasutada võib kaupluses müüdavat istutusmulda või spetsiaalset köögiviljade kasvatamiseks mõeldud mulda. Kindlasti peab kurki üle päeva kastma ja regulaarselt väetama.

Väetama peaks reeglina kord nädalas sõltuvalt valitud väetisest. Sobivad kõik kurgiväetised, tubastes tingimustes on mugav kasutada vedelväetisi. Kurk armastab kasvada võimalikult valges ja soojas. Ta on ronitaim, niisiis peab valitud kasvukohas olema piisavalt ruumi kõrgusesse ja laiusesse kasvada.