Maasikate aiaapteek

Maasikataimede kaitse

MAASIKATE KAHJUSTAJAD
  1. Maasika-õielõikaja – õievarred on pooleldi läbi näritud, õienupp on murdunud,  õis ei puhke ja nupp kuivab.
  2. Rohulutikas – vilja kuju moondub, nn kassinäoga marjad.
  3. Kedriklest – taimed on rääbakad, marjad tõmbuvad pruunikaks ja on pragulise pinnaga, osa vilju kuivab.
  4. Maasikalest – lehed kahvatud ja krimpsus, hävinevad enne väljaarenemist.
  5. Ripslane – vili on pruun ja kuivanud, lehed keerduvad, võrsed väänduvad, lehe alumine pind helgib hõbedaselt.
  6. Hahkhallitus – hallitavad marjad, aga ka õienupud, õied ja lehed.

Maasika hahkhallitus (Botryotinia fuckeliana) tunnuseks on hallikaspruunid vesised mädanikulaigud maasikataimede lehevartel, õielehtedel, vartel, nuppudel ja viljadel. Haiguse süvenedes laskuvad õisikud longu, mädanevad ja kattuvad kergestilenduva hallituskirmega. Väga ebasoodsates kasvutingimustes haigestuvad ka varred ja vanemad lehed, mis samuti pruunistuvad, pehmenevad ja mädanevad. Haigus kimbutab ka juurdunud pistikuid.

Põhjus

Seen säilib väikeste mustade seenemügaratena taimejäänustes. Seene spoorid levivad tuule ja vihmaga ning sisenevad taime putuka ja muude kahjustuste lõhede kaudu, õite kaudu või levivad kõdunevast taimest. Haigestumist soodustavad suur õhuniiskus ja samaaegne madal õhutemperatuur, vähene valgus ja seisev õhk, ühekülgne lämmastikuga väetamine ning taimede tihe seis ja mulla liigne happelisus.

Lahendus

Hahkhallituse ja antraknoosi vastu aitab Switch 62,5 WG-ga pritsimine nii enne kui pärast õitsemist ja ka enne koristust.
  • Kulunorm – 1,0 kg/ha
  • Vee kogus – 300-500 l/ha
  • Pritsimiste arv – 3
  • Intervall – 10 päeva
  • Ooteaeg – 1-3 päeva
Hahkhallitus maasikal
Allikas: https://agrobaseapp.com/estonia/disease/hahkhallitus
Hahkhallitus maasikal
Allikas: https://agrobaseapp.com/estonia/disease/hahkhallitus

Biofungitsiid Prestop maasikale

Biofungitsiid annavad võimaluse maasikahaiguste tõrjeks looduslike preparaatidega. Biofungitsiidide toimemehhanism põhineb ökoloogilisel tasakaalul: taimedele kasulikud mikroorganismid, eosed ja seenniidistik jõuavad haarata eluruumi enne, kui kahjulikud organismid kohale jõuavad. Hävitamise asemel luuakse ökoloogiline tasakaal.

Maasikate seenhaiguste tõrjeks sobib profiaianduses kasutatav pritsimisvahend Prestop. Toote kohta saab uurida aianduse nõuandetelefonilt 5683 3005.

Maasikate taimekaitse

Viljade valmimine

Peale saagikoristust

Seireks, ennetuseks ja maheaeda

NeemAzal

3 ml segatuna 1 l veega 10 m² kahjurite vastu pritsimiseks.

Neem Azal-T/S

Tigude looduslik tõrjepulber

Pulbrit raputada tigude eest kaitstava ala ümber, moodustades tigude teele takistusriba. Takistusribasid tuleb tõrje alustamisel korduvalt uuendada, samuti korrata tõrjet pärast vihma.

Tigude looduslik tõrjepulber

Linnuvõrk

Et linnud ei pääseks läbi võrgu pealtpoolt marju nokkima, asetada võrgud marjapõõsastest–puhmastest veidi kõrgemale, tokkidele või spetsiaalsele raamile. Võrkude alumine serv peaks jääma nii, et linnud ei pääseks võrgu alla.

Linnuvõrk

Liimpüünised

Sinine värv meelitab ligi ripslased.
Seiramiseks: 1 leht 250-1000 m² kohta.
Kahjurite tõrjumiseks: 1 leht 2-3 m² kohta.

Liimpüünis

Looduslik taimehoolitseja I

 Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Pritsige ka lehtede alumisele küljele. Kõige parem on toodet kasutada hommikul või õhtul. Hoiduda pritsimast keskpäeval, sest päike võib lehtedel olevate vedelikutilkade koosmõjul tekitada lehtedele põletust.

Looduslik taimehoolitseja I

Tigude ja nälkjate püünis

Kaevata maasse nii, et avatud serv jääks pisut maapinnast kõrgemale, et mitte püüda kasulikke kahjurite hävitajaid. Püünisesse kallata õlut või pärmi ja piima segu.

Tigude ja nälkjate püünis

NeemVital

Spreid võib kasutada kogu kasvuaja vältel. Pihustada taime lehtedele 1-2 korda nädalas või vastavalt vajadusele. Võimalusel ära pritsi õitele ega õienuppudele. Kaitske pihustatud lehti otsese päikesevalguse eest (veepiiskade „põletava klaasi efekt“).

NeemVital

Looduslik taimehoolitseja F

Taimede ennetav ja korduv piserdamine on soovitatav 7-10 päevaste intervallidega. Ärge unustage pritsida ka lehtede alumisele küljele. Kõige parem on toodet kasutada hommikul või õhtul. Kindlasti tuleks hoiduda pritsimast keskpäeval, sest päike võib lehtedel olevate vedelikutilkade koosmõjul tekitada lehtedele põletust.

Looduslik taimehoolitseja F

Putukavõrk

Sobib kasutamiseks katteloori alternatiivina. Vajalik on õitsemise ajal putukavõrk eemaldada tolmeldajate juurdepääsemiseks. Putuka võrk loob taimedele soodsa kasvukliima.

Putukavõrk
Taimekaitsevahendid
Taimekaitsevahendi kasutamisel tuleb järgida pakendil ja ohutuskaardil olevat kasutusjuhendit. Taimekaitsetööde tegemisel kanda sobivaid isikukaitsevahendeid ning järgida hügieeni- ja ohutusnõudeid.

Karate Zeon

Õielõikaja ja ripslase tõrjeks. 1-3 ml 2-4 l vees 100 m²-le.

Karate Zeon

Roheline seep

Kahjurputukate peletamine ja taimekaitsevahendite pritsilahuste kleepuvuste suurendamine. 100-500 ml kontsentraati lahustada 10 L vees.

Roheline seep

Switch

Seenhaigused

Pritsimislahus: 5 g preparaati lahustada 2,5 L vees.

Switch 62,5 wg 5 g